NSCG | Sports Awards 2020
Your browser is unsupported and may have security vulnerabilities! Upgrade to a newer browser to experience this site in all it's glory.
Skip to main content

Our annual Sports Awards celebration recognises and celebrates the outstanding achievements of our academy students, elite athletes, volunteers and sports teams who represent all areas of Newcastle and Stafford Colleges Group (NSCG).

We work hard and invest in our students to help them succeed. We want them to progress in the workplace or onto higher education, becoming rounded young people who are prepared to contribute to their community.

Unfortunately due to the current COVID-19 situation, we can't celebrate with our award winners in person, but hope that friends, family and staff will help celebrate virtually the achievements of our talented young people.


This years awards winners and nominations are as follows:

Andy Griffin Football Academy, Category 1 Nominations

Winner: Ethan Cartwright

David Pereria

Oliver Watchcorn

Andy Griffin Football Academy, Category 1 Nominations (Stafford)

Alex Tisdell

Winner: Callum Gould

Ryan Marshall

Andy Griffin Football Academy, Category 2 Nominations

Winner: Ben Wood

Brad Eaton

Harry Minshall

Andy Griffin Football Academy, Ladies Nominations

Talia Morrison

Winner: Jenny Hesketh

Kiera Mielek-Altintas

NSCG Men's Football, Category 3 Nominations

Ben Hargreaves

Winner: Joe Miles

Fabio Tavares

NSCG Men's Football, Category 4 Nominations

Winner: Ethan Muranda

Lewis Wainwright

Jay Twigg

NSCG Basketball Nominations

L'trelle Stone

Darnell Harrison

Winner: Brent Granario

NSCG Netball A Nominations

Zoe Brocklehurst

Winner: Beth Davies

Lauren Proctor-McDermott

NSCG Netball A Nominations (Stafford)

Mia Miller

Winner: Jada Gurden

Megan Parry

NSCG Netball B Nominations

Winner: Alice Wright

Katie Wheatley

Beth Whitmore

NSCG Rugby Nominations (Group)

Winner: Miguel Laderia

Elijah Stone

Sam Lloyd

NSCG Men's Volleyball Nominations

Daniel Lucas

Tobias Degg

Winner: Jordan Brocklehurst

NSCG Ladies' Vollleyballl Nominations

Nancy Locklin

Millie Carter

Winner: Lucy Pointon

Female Elite Sportsperson of the Year

Winner: Beth Roberts

Male Elite Sportsperson of the Year

Winner: David Pereria

Academy Sportsperson of the Year

Winner: Jenny Hesketh

Award for Achievement in Disability Sport

Winner: George Chapman

The Megan Newton Award for Overall Contribution to Sport

Winner: Stacey Collett

Team of the Year

Men's Volleyball Team

Ladies' Volleyball Team

Ladies' Netball A Team

Winner: Andy Griffin Football Academy, Category 1 (Newcastle)

Back