Your browser is unsupported and may have security vulnerabilities! Upgrade to a newer browser to experience this site in all it's glory.
Skip to main content

The 2018 Newcastle College and Stafford College annual awards celebration on Thursday 21 and Monday 25 June, saw 73 different awards made for outstanding contributions and successes.

Newcastle Award Winners

Sixth Form Pathway - Academic Winners

  • Edward Burrows, formerly Trentham High School, A Level Creative Arts Award sponsored by Fluid
  • Ben Marks, formerly Clayton Hall Academy, A Level Business and Professional Studies Award sponsored by Manchester Metropolitan University
  • Grace Ranford, formerly Clayton Hall Academy, A Level English and Modern Foreign Languages Award sponsored by NSCG – Higher Education
  • Luke Palmer, formerly Clayton Hall Academy, A Level Humanities and Social Sciences Award sponsored by Staffordshire University
  • Roheel Ahmar, formerly The Co-operative Academy of Stoke-on-Trent, A Level Science, Maths and Computer Science Award sponsored by Staffordshire University
  • Luis Chan, formerly Endon High School, A Level Honours Programme Award sponsored by Jackie Sweeny
  • Megan Futter, formerly Chesterton Community Sports College, A Level Award for Special Achievement sponsored by Nottingham Trent University

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

  • Jordan Benton, formerly University Academy of Kidsgrove, Business Award sponsored by Staffordshire University
  • Mathew Griffiths, formerly Grove School, Computing and IT Award sponsored by Staffordshire University
  • Sophie Whittington, formerly Alleyne’s Academy, Creative Arts Award sponsored by Canprint Stoke
  • Amelia Quick, formerly St Thomas More Catholic College, Early Years Award sponsored by NSCG – Higher Education
  • Kacper Wojtala, formerly St John Fisher Catholic College, Engineering Award sponsored by Capula Ltd.
  • Sandra Lewicka, formerly Bless William Howard High School, Hair and Beauty Award sponsored by Dennis Williams Hair
  • Terri-Leigh Smallwood, formerly Ormiston Meridian Academy, Health and Social Care Award sponsored by Staffordshire University
  • Ross Watson, formerly Abbey Hill School and Performing Arts College, Performing Arts Award sponsored by Falmouth University
  • Alex Smith, formerly Newcastle Academy, Public Services Award sponsored by The University of Central Lancashire (UCLan)
  • Adil Hassan, formerly The JCB Academy, Science Award
  • Scott Grummett, formerly St Thomas More Catholic College, Sport Award sponsored by Staffordshire University
  • Daniel Collins, formerly Abbey Hill School and Performing Arts College, Vocational Award for Special Achievement sponsored by Model Signage Solutions

Progression Awards

  • Natalie Parkin, formerly Haywood Academy, Foundation Level Award
  • Joseph Taylor, formerly Sir Thomas Boughey High School, Intermediate Level Award
  • Georgia Dunford-Jones, formerly Newcastle-under-Lyme School, Intermediate Level Award sponsored by Newcastle-under-Lyme BID

Cross College Awards

  • Adam Matthews, formerly Clayton Hall Academy, Award for Progress in English
  • Katie Brown, formerly Biddulph High School, Award for Progress in Maths
  • Kane Markham, Student of the Year - Adult Award sponsored by Staffordshire University
  • Darcie Bagguley, formerly Chesterton Community Sports College, Xtra of the Year sponsored by IAE

Apprenticeship & Employer Awards

  • Zainab Zafar, Intermediate Apprentice Award sponsored by KMF
  • Katie Walker, Advanced Apprentice Award sponsored by KMF
  • Vicky Vincent, Higher Apprentice Award sponsored by KMF
  • Mark Wright, Higher Apprentice Award sponsored by EMS Industries
  • Sandon Primary Academy, Best New Employer
  • Geens Chartered Accountants, Best Small Employer sponsored by IAE
  • UHNM Radiotherapy. Best Large Employer sponsored by Staffordshire University
  • Capula Ltd, Employer of the Year sponsored by Staffordshire University

Sport Awards

  • Ciaran Leech, formerly St John Fisher Catholic College, Sport Volunteer of the Year sponsored by BeeActive
  • Andy Griffin Football Academy (AGFA) ESFA Team, Team of the Year sponsored by NSCG – Higher Education

Gordon Banks Award for Sporting Excellence (Female):

  • Abbygael Harris, award sponsored by The University of Derby, formerly Alleyne’s Academy

Gordon Banks Award for Sporting Excellence (Male):

  • Ethan Cartwright, award sponsored by Stoke City Football Club, formerly Wolstanton High School

Special Awards

The Newcastle College Fellowship Award:

  • Ben Poole, award sponsored by ICCA Education Training and Skills Ltd.
  • Tom Perry, award sponsored by ICCA Education Training and Skills Ltd.

The George Stonier Award:

  • Paola Simoes Gomez, award sponsored by Staffordshire University, formerly Stoke-on-Trent College

The Ellen Anderson Award:

  • Ben Wymark, award sponsored by Staffordshire University, formerly Thomas Alleyne’s High School
  • Matthew Bailey, award sponsored by Newcastle-under-Lyme BID, formerly Sir Graham Balfour High School

Principal’s Award:

  • Amber Johnson, award sponsored by Keele University, formerly Sir Thomas Boughey High School
  • Thomas Boulton, award sponsored by Keele University, formerly Wolstanton High School

Stafford Award Winners

Sixth Form Pathway - Academic Winners

  • Danielle Jones, formerly Weston Road Academy, A Level Creative Arts Award sponsored by Fluid
  • Rachel Payne, formerly Wolgarston High School, A Level Science & Technology Award sponsored by Staffordshire University
  • Lauren Jenkins, formerly Burton Borough School, A Level Humanities, Social Sciences & English Award sponsored by Keele University

STEM Awards

  • Lewis Hughes, formerly Fair Oak Academy, Computing & IT Award sponsored by Bluestorm Design
  • Bob Beddows, formerly Fair Oak Academy, Engineering Award sponsored by Staffordshire University
  • Taybah Karim, formerly St. Joseph’s College, Science Award sponsored by Keele University

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

  • Joshua Richards, formerly Kingsmead High School, Business Award sponsored by Staffordshire Chamber of Commerce
  • Robyn Stevens, formerly Sir Graham Balfour School, Creative Arts Award sponsored by Canprint Stoke
  • Lila Newport, formerly Blessed William Howard Catholic High School, Early Years Award sponsored by Staffordshire University
  • Cerys Baron, formerly Thomas Alleyne’s High School, Health & Social Care Award sponsored by Staffordshire University
  • Jamie Prew, formerly Weston Road Academy, Performing Arts Award sponsored by Staffordshire University
  • Adele Simpson, formerly Fair Oak Academy, Public Services Award sponsored by NSCG – Higher Education
  • Penny Watson, formerly St Peter’s Collegiate School, Travel & Events Award sponsored by Staffordshire University
  • Joe Staite, formerly Walton High School, Sport Award sponsored by University of Central Lancashire
  • Matthew Risbey-Ward, Walton Hall Academy, Vocational Award for Special Achievement sponsored by Staffordshire University

Skills Based Awards

  • Jodie Hall, Hairdressing & Beauty Award sponsored by Remington UK
  • Ellen Marshall, formerly Burton Borough School, Hospitality & Catering Award sponsored by Lockhart Catering Equipment

Progression Awards

  • Cameron Sargent, formerly Queens Croft School, Foundation Level Award
  • Ellie Mae Ward, formerly Burton Borough School, Intermediate Level Award
  • Kranti Rai, Award for Special Achievement sponsored by CMDT Staffordshire

Cross College Awards

  • Luke Fox, formerly Sir Graham Balfour School, Award for Progress in English sponsored by ArmorAll
  • Amy Keay, formerly home-schooled, Award for Progress in Maths
  • Emma Goode, Student of the Year – Access to Higher Education sponsored by Staffordshire University
  • Alex Malpas, formerly Idsall School, Student Xtra of the Year sponsored by Nottingham Trent University

Apprenticeship & Employer Awards

  • Neil Forrester, Intermediate Apprentice Award sponsored by Liebherr
  • George Edwards, Advanced Apprentice Award sponsored by Stafford & Rural Homes
  • Gemma Gray, Higher Apprentice Award sponsored by Staffordshire University
  • Fairway Service Station, Best Small Employer sponsored by Staffordshire University

Sport Awards

  • Men’s Second XI Football, Team of the Year sponsored by Model Signage Solutions

Ian Marsden Award for Sporting Excellence (Female):

  • Rebecca Scott, award sponsored by Ellis Williams Architects (EWA), formerly Blessed William Howard

Ian Marsden Award for Sporting Excellence (Male):

  • Tom Taylor, award sponsored by Ellis Williams Architects (EWA), formerly Exmouth Community College (Devon)

Special Awards

Laura Furnival Award:

  • Laurence Knott, award sponsored by ICCA Education Training & Skills Ltd., formerly King Edward VI High School

Principal’s Award:

  • Frances Shephard, award sponsored by Keele University, formerly Cardinal Griffin Catholic College
  • Sam Yeomans, award sponsored by Stafford Rotary Club, formerly King Edward VI High School
Back