Your browser is unsupported and may have security vulnerabilities! Upgrade to a newer browser to experience this site in all it's glory.
Skip to main content

The 2019 Newcastle College and Stafford College annual awards celebration on Tuesday 18 and Thursday 20 June, saw 80 different awards made for outstanding contributions and successes.

Newcastle Award Winners

Sixth Form Pathway - Academic Winners

  • Greta Johnson, formerly Newcastle Academy, A Level Arts & Creative Award sponsored by Falmouth University
  • Harvie Lyons, formerly Clayton Hall Academy, A Level Business & Professional Studies Award
  • Francesca Beech, formerly St John Fisher Catholic Academy, A Level English & Modern Foreign Languages Award
  • James Duffy, formerly Madeley High School, A Level Humanities & Social Sciences Award sponsored by The University of Derby
  • Alex Minshull, formerly Trentham Academy, A Level Humanities & Social Sciences Award sponsored by The University of Derby
  • Ella Cotton, formerly Madeley High School, A Level Science & Maths Award
  • Asad Hussain, formerly St Peter's Academy, Honours Programme Award sponsored by Jackie Sweeny
  • Eve Lovatt, formerly Wolstanton High School, Honours Programme Award sponsored by Manchester Metropolitan University

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

  • Billy Morrall, Business Award sponsored by Stafford Chamber of Commerce
  • Annie Clayton, formerly Biddulph High School, Computing and IT Award sponsored by Pearson
  • Toni Edgley, formerly Haywood Academy, Creative Arts Award sponsored by Canprint Stoke
  • Emily Southwick, formerly Sir Thomas Boughey, Early Years Award sponsored by Pearson
  • William Mancini, formerly Westwood College, Engineering Award sponsored by Capula Ltd.
  • Mikolaj Blaszkowski, formerly St Margaret Ward Catholic Academy, Hair and Beauty Award
  • Tahmina Sharmin, formerly St John Fisher Catholic College, Health and Social Care Award sponsored by Pearson
  • Christina Hickman, formerly Thistley Hough Academy, Performing Arts Award sponsored by The University of Derby
  • Anna Jones, formerly Wolstanton High School, Public Services Award sponsored by Newcastle-under-Lyme Borough Council
  • Georgina Matthews, formerly Clayton Hall Academy, Travel & Events Award sponsored by Pearson
  • Rahma Al-Shallawi, formerly Newcastle Academy, Science Award sponsored by Pearson
  • Owen Skelton, formerly Grove School, Sport Award sponsored by The University of Central Lancashire (UCLan)

Progression Awards

  • Ryan Hardy, formerly Middlehurst Special School, Foundation Level Award
  • Ryan Davies, formerly Sir Thomas Boughey Academy, Intermediate Level Award sponsored by KMF Group
  • Lorraine Slight, formerly Merryfields School, Intermediate Level Award sponsored by KMF Group

Cross College Awards

  • Kieran Lewis, formerly Clayton Hall Academy, Award for Progress in English
  • Nathan Brown, formerly Wolstanton High School, Award for Progress in Maths
  • Kasia-Belle Cope, formerly University Academy of Kidsgrove, Student of the Year - Adult Award sponsored by Pearson
  • Alecia Haynes, formerly Clayton Hall Academy, Xtra of the Year sponsored by Pearson

Apprenticeship & Employer Awards

  • Timothy Eccleston, formerly Clayton Hall Academy, Intermediate Apprentice Award sponsored by EMS Industries
  • Fern Richardson, formerly Wolstanton High School, Advanced Apprentice Award sponsored by EMS Industries
  • Gareth Matthews, Higher Apprentice Award sponsored by KMF Group
  • McDonalds, Best New Employer
  • Smylers Pre-School, Best Small Employer
  • The Belong Village, Best Large Employer
  • EMS Industries, Employer of the Year

Sport Awards

  • Chloe Walchester, formerly St John Fisher Catholic College, Sport Volunteer of the Year sponsored by The NSCG Academy of Sport
  • Greg Butler, formerly Clayton Hall Academy, Elite Athlete of the Year sponsored by The NSCG Academy of Sport
  • Ladies' Volleyball, Team of the Year sponsored by Model Signage Solutions

Special Awards

Gordon Banks Award for Sporting Excellence sponsored by Stoke City FC:

  • Beth Roberts, formerly Wolstanton High School
  • Lauren Cadwgan, formerly Madeley High School

The George Stonier Award sponsored by Newcastle BID:

  • Liam Coffey, formerly Sir Thomas Boughey Academy

The Newcastle College Fellowship Award sponsored by Pearson:

  • Bill Bragg, Foundation Diploma Art & Design (1994-5)

The Ellen Anderson Award sponsored by ICCA Education Training & Skills Ltd:

  • Robert Nicholls, formerly Abbey Hill School

Principal’s Award sponsored by Keele University:

  • Rebecca Walton, formerly Endon High School
  • Freya Whittington, formerly University Academy Kidsgrove

Stafford Award Winners

Sixth Form Pathway - Academic Winners

  • Isobel Twine, formerly Weston Road Academy, A Level Creative Arts Award sponsored by The University of Wolverhampton
  • Kimberley Clay, formerly King Edward VI High School, A Level Humanities and Social Sciences Award sponsored by The University of Wolverhampton
  • Tom Healey, formerly The Burton Borough School, A Level Science, Maths and Computer Science Award sponsored by The University of Wolverhampton
  • Lewis Clarke, formerly Tettenhall College, A Level Award for Special Achievement sponsored by The University of Wolverhampton

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

  • Lauren Fuller, formerly Kingsmead School, Computing and IT Award sponsored by Pearson
  • Olivia Marsh, formerly Cheslyn Hay Academy, Creative Arts Award sponsored by The University of Derby
  • Olivia Evans, formerly St Thomas More Catholic College, Early Years Award sponsored by University College Birmingham
  • Cam Webb, formerly Weston Road Academy, Engineering Award sponsored by Mödel Signage Solutions
  • James Robinson-Kirby, formerly Chase Terrace Technology College, Health and Social Care Award sponsored by Pearson
  • Aaron Shelley, formerly Weston Road Academy, Performing Arts Award sponsored by The University of Wolverhampton
  • Jessica Sheppard, formerly Abbots Bromley School, Public Services Award sponsored by Pearson
  • Emma Harris, formerly Maple Hayes Hall School, Travel and Events Award sponsored by Pearson
  • Olivia Taylor, formerly Kingsmead High School, Sport Award sponsored by University College Birmingham
  • Jessica Davis, formerly Weston Road Academy, Vocational Award for Special Achievement sponsored by The University of Wolverhampton

Progression Awards

  • Sam Singer Stokes, Hairdressing & Beauty Award sponsored by University College Birmingham
  • Harrison Baxter, formerly Cardinal Griffin Catholic College, Hospitality & Catering Award sponsored by Nisbets
  • Ciaran Keegan, formerly The Hart School, Motor Vehicle Award
  • Jamie Evans, formerly Hednesford Hill Special School, Foundational Level Award
  • Harry Buckley, formerly Blessed William Howard Catholic School, Intermediate Level Award
  • Callum Hogan, formerly King Edward VI High School, Progression Award for Special Achievement sponsored by Can Print

Cross College Awards

  • Ray Lin, formerly The Telford Priory School, Award for Progress in English sponsored by Click VIew
  • Megan Clarke, formerly Chase Terrace Technology College, Award for Progress in Maths
  • Amber Howes, Student of the Year - Adult Award sponsored by Pearson
  • Aleksander Skotarczak, formerly The Burton Borough School, Xtra of the Year sponsored by The University of Wolverhampton

Apprenticeship & Employer Awards

  • Lee Woodward, formerly Thomas Alleyne's High School, Intermediate Apprentice Award sponsored by Stafford and Rural Homes
  • Daniel Young, Intermediate Apprentice Award sponsored by Stafford Burgesses
  • George Thomas, formerly Blessed William Howard Catholic High School, Advanced Apprentice Award sponsored by Stafford Burgesses
  • Nikki Edge, Higher Apprentice Award
  • Littleton Arms, Best New Employer sponsored by The University of Wolverhampton
  • Electrical Ash, Best Small Employer sponsored by The University of Wolverhampton
  • Still. Best Large Employer sponsored by The University of Wolverhampton
  • New Directions Support, Employer of the Year sponsored by The University of Wolverhampton

Sport Awards

  • Matthew Goddard, formerly Walton High School, Sport Volunteer of the Year Awards sponsored by The University of Central Lancashire (UCLan)
  • NSCG Men's Rugby Union Team, Team of the Year sponsored by The University of Wolverhampton

Special Awards

The Ian Marsden Award for Sporting Excellence sponsored by The University of Wolverhampton and EWA Architects:

  • Cameron Sargent, formerly Wightwick Hall Special School
  • Olivia Handley, formerly Tettenhall College

The Laura Furnival Award sponsored by ICCA Education Skills & Training Ltd:

  • Dylan Smith, formerly Walton Hall Specialist School

Principal’s Award sponsored by Stafford Rotary and The University of Wolverhampton:

  • Rachel Payne, formerly Wolgarston High School
  • Nikhil Aggarwal, formerly Blessed William Howard Catholic High School
Back